Przejdź do treści
Gdy temperatura zaczyna rosnąć, razem z piękną zielenią nieuchronnie pojawia się uporczywe i ostrzegawcze brzęczenie. Jedno żądło wystarczy, aby nabrać szacunku dla insektów, zwłaszcza do szerszeni. Dlatego, gdy pojawią się w naszych domach, szukamy sposobu, jak usunąć szerszenie ze strychu lub innego pomieszczenia możliwie najszybciej i utrzymać wolną od nich przestrzeń zewnętrzną.

Jak usunąć szerszenie ze strychu?

Szerszenie są owadami społecznymi, które polują głównie na inne owady. Teoretycznie nie są zagrożeniem dla ludzi, chyba że zostaną zaatakowane lub wkroczymy na ich teren. Są szczególnie niebezpieczne w większej ilości, a już z pewnością mogą powodować zagrożenie życia dla osób z alergią.
Szerszenie mają tendencję do budowania gniazd w miejscach dla nas niewygodnych: za okiennicami, w szczelinach sufitów lub ścian, w przestrzeniach bocznych ścian domów czy trudno dostępnych podsufitkach. Na szczęście jest parę skutecznych sposobów, żeby pozbyć się szerszeni.
• Jeśli jest to pojedynczy szerszeń, który wpadł do Twojego domu, można użyć łapki na muchy lub zwiniętej gazety. Należy jednak pamiętać, że zgniecenie owada uwalnia substancję chemiczną przyciągającą inne szerszenie. Jeśli więc na strychu lub w innym miejscu jest ukryte gniazdo, może przywołać więcej szkodników. Mniej ryzykowną metodą w tym przypadku jest użycie odkurzacza domowego, który zassa insekta do próżni.
• Gniazda zwykle są usytuowane w osłoniętych miejscach jak np. pod okapami i krokwiami, na strychach czy w oknach. Po ich zlokalizowaniu pomocne w usunięciu zarówno szerszeni, jak i ich domów, będą środki owadobójcze w postaci sprayu na szerszenie. Znajdziesz je np. w sklepie Vigonez https://www.vigonez.com/product-category/srodki-owadobojcze/do-zwalczania-os-szerszeni/spray-do-zwalczania-os-szerszeni/. Najlepiej dokonać oprysku gniazda o zmierzchu lub o świcie, kiedy szerszenie są w gnieździe i są mniej aktywne. Nasiąkniętą środkiem banię należy zostawić kilka dni. Gwarantuje to, że wszystkie owady będą martwe i wówczas można usunąć gniazdo.

• Gniazda znajdujące się na niskich gałęziach drzew można wyciąć i zapakować w wytrzymałą torbę plastikową wypełnioną środkiem owadobójczym. Należy przy tym założyć ubranie ochronne i użyć długich nożyc do żywopłotu, aby uniknąć użądlenia. Napełnij worek środkiem owadobójczym dedykowanemu szerszeniom, zamknij i natychmiast wyrzuć lub spal. • Jeśli gniazdo jest ulokowane w ramach Twojego zasięgu, to masz możliwość wyeliminowania go. Jednak co zrobić, jeśli jest ono na wysokości? Jak usunąć szerszenie z dachu? Jeśli szerszenie zagrażają zdrowiu lub życiu, wówczas możesz wezwać Straż Pożarną, która usunie problem. Jeśli jednak sam podejmiesz się tego zadania, wówczas warto wynająć podnośnik, który oddali Cię od bani na bezpieczną odległość lub też pomoże w szybkiej ewakuacji. • Najprostszym sposobem na pozbycie się potencjalnie zagrażającej kolonii szerszeni jest wezwanie specjalisty od szkodników. Zidentyfikują oni obszary lęgowe, wytępią szkodniki i pomogą upewnić się, że nie powrócą.

Metody zapobiegania powrotowi szerszeni:

• Regularne przycinanie drzew i krzewów.
• Pomalowanie ściany, okapu lub innych możliwych obszarów.
• Szerszenie rzadziej utworzą gniazdo, jeśli na obszarze znajduje się już inna kolonia, dlatego warto zawiesić sztuczne gniazda.

Sposobów na pozbycie się niechcianych intruzów jest wiele, jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy zastanowić się, czy chcemy podjąć ryzyko na własną rękę, czy zlecić to zadanie profesjonalistom. Szczególnie ma to znaczenie, jeśli Ty lub członek Twojej rodziny ma potencjalnie śmiertelną alergię na użądlenia szerszenia.