Przejdź do treści
Jesień to czas, w którym pojawienie się w domu szczura czy polnej myszy nie powinno Cię dziwić. Pierwsze przymrozki przypominają im o nadchodzącej zimie i skłaniają do aktywnego szukania schronienia. Twój dom jest dla nich idealnym miejscem na bezpieczne przezimowanie, a nawet powiększenie rodziny. Jeśli nie życzysz sobie tego typu gości, musisz działać stanowczo. Jednak jak zwalczyć szczury w domu?

Dlaczego trzeba zwalczać gryzonie w domu?

Zwykle o tym, że nasz dom zamieszkali nieproszeni goście, dowiadujemy się przypadkiem. Zauważamy nadgryzione opakowania kaszy czy mąki lub kartony. Nierzadko przyczyną odkrycia dzikich lokatorów jest hałas – szczury i myszy prowadzą aktywne nocne życie. Nieprzespane noce czy konieczność kupowania nowych rzeczy to istotne, ale nie najważniejsze powody, za których sprawą powinieneś zacząć zastanawiać się, jak zwalczyć szczury w swoim domu. Gryzonie to przede wszystkim źródło pcheł, wesz oraz pasożytów. Kot, pies czy małe dziecko to nie jedyni domownicy, którzy z tego powodu mogą podupaść na zdrowiu.

Jak szybko wytępić szczury w domu?

Pozbycie się gryzoni za pomocą pułapek czy łapek rozstawianych w różnych kątach mieszkania to jedna z opcji. Jednak specjaliści zauważają, że sprawdza się to raczej jako coś, co pozwala zmniejszyć istniejącą populację niż całkowicie i skutecznie pozbyć się szczurów z domu. Dlaczego? Ponieważ gryzonie są niestety niezwykle inteligentnym wrogiem. Szybko opanowują zasady działania pułapek, rozpoznają ich wygląd, a co za tym idzie, po kilku dniach skutecznie je omijają. Inteligencję gryzoni można, a raczej trzeba, wykorzystać przeciwko nim. To właśnie dlatego tym, co skutecznie działa na szczury i myszy w domu, są trutki. Rozkładając je w domu, oczywiście w miejscach niedostępnych dla dzieci czy pupili, sprawisz, że gryzonie przestaną uważać Twój dom za miejsce bezpieczne. Zniechęci je to do nadgryzania kolejnych przedmiotów, a jednocześnie przekona do znalezienia innego lokum.

Czym różni się walka z gryzoniami w bloku i domu wolnostojącym?

Szukając sposobu na skuteczną walkę ze szczurami i myszami weź też pod uwagę to, gdzie mieszkasz. Dlaczego? Szczury, jakie spotkać można w domu jednorodzinnym, najprawdopodobniej w nim żyją. Mieszkając blisko łąk, pola czy lasu, już wczesną jesienią powinieneś szukać pierwszych śladów ich obecności. Jak wspomnieliśmy wcześniej – to naturalny proces związany ze zmianą pór roku. Walcząc z gryzoniami, postaraj się, by trutka na szczury znalazła się nie tylko w domu. Rozsądnie będzie rozłożyć ją też w okolicznych budynkach, np. w garażu. By podnieść skuteczność działań prewencyjnych, stosuj jednocześnie granulaty oraz pasty. Godne polecenia są zwłaszcza produkty Vigonez https://www.vigonez.com/product-category/srodki-gryzoniobojcze/do-zwalczania-myszy-szczurow/.

Mieszkając w bloku, również możesz spotkać na swojej drodze szczura. Nierzadko są większe i odważniejsze od tych mieszkających na wolności. Różnica między nimi polega też na tym, że szczur miejski raczej nie mieszka na stałe w Twoim mieszkaniu, a jedynie w nim żeruje. Dlatego tym, co najlepiej działa na szczury w domu wielorodzinnym czy bloku, jest połączenie sił z sąsiadami lub władzami spółdzielni. Konieczne będzie rozłożenie trutki na szczury i myszy w piwnicach, pomieszczeniach wspólnych oraz przy śmietnikach. Watro też sięgać po trutki w różnych formach.